2004 Kawasaki ZZR600 gallery
2004 Kawasaki ZZR600
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | 98 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 195.0 kg (429.9 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Color options: | Silver, Blue |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Aprilia Pegaso I.E. 650
- 2004 Aprilia Pegaso I.E. Tuscany Tibet Raid
- 2004 Aprilia RS 125
- 2004 Aprilia RS 125 Replica
- 2004 Aprilia RS 50 Replica
- 2004 Aprilia RST 1000 Futura
- 2004 Aprilia RSV Mille 1000 R
- 2004 Aprilia RSV Mille 1000 R Factory
- 2004 Aprilia RSV Mille 1000 R Nera
- 2004 Aprilia RX 50
- 2004 Aprilia RX 50 Racing
- 2004 Aprilia Scarabeo 125
- 2004 Aprilia Scarabeo 500
- 2004 Aprilia SL 1000 Falco
- 2004 Aprilia Tuono 1000 R
- 2004 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2004 Aprilia TUONO 125
- 2004 Aprilia Tuono 50
- 2004 Bajaj Discover DTSi
- 2004 Benelli Tornado Tre 900

