2004 Kawasaki ZZR1200 gallery
2004 Kawasaki ZZR1200
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1164.00 ccm (71.03 cubic inches) | Power: | 160 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 236.0 kg (520.3 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Color options: | Silver, Blue |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Macbor XC 515 R 6v
- 2004 MBK Flame X
- 2004 MBK Skyliner 125
- 2004 MBK Skyliner 180
- 2004 MBK Skyliner 400
- 2004 Moto Guzzi Breva V 1100
- 2004 Moto Guzzi Breva V 750 I.E.
- 2004 Moto Guzzi California Aluminium
- 2004 Moto Guzzi California EV
- 2004 Moto Guzzi California EV Touring
- 2004 Moto Guzzi California Stone
- 2004 Moto Guzzi California Stone Touring
- 2004 Moto Guzzi California Titanum
- 2004 Moto Guzzi Griso
- 2004 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2004 Moto Guzzi Nevada 750
- 2004 Moto Guzzi Nevada 750 Club
- 2004 Moto Guzzi V11 Cafe Sport
- 2004 Moto Guzzi V11 Coppa Italia
- 2004 Moto Guzzi V11 Le Mans

