2008 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low gallery
2008 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 883.32 ccm (53.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 255.4 kg (563.0 pounds) |
| Seat height: | 668 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Pewter Pearl, White Gold Pearl, Dark Blue Pearl, Crimson Red Sunglo. |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2008 Yamaha Midnight Warrior
- 2008 Yamaha Morphous
- 2008 Yamaha MT-01
- 2008 Yamaha MT-03
- 2008 Yamaha Neos 50
- 2008 Yamaha PW50
- 2008 Yamaha PW80
- 2008 Yamaha Raider
- 2008 Yamaha Raider S
- 2008 Yamaha Road Star
- 2008 Yamaha Road Star S
- 2008 Yamaha Road Star Silverado
- 2008 Yamaha Road Star Silverado S
- 2008 Yamaha Roadliner Midnight
- 2008 Yamaha Roadliner S
- 2008 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2008 Yamaha Royal Star Venture
- 2008 Yamaha Slider Naked
- 2008 Yamaha Stratoliner Midnight
