2008 Rieju RS2 Pro 125 gallery
2008 Rieju RS2 Pro 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.5 kg (241.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.40 litres (2.75 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Keeway XRAYe 50
- 2008 Keeway XRAYs 50
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD Reduced Effect
- 2008 Kreidler Florett RMC-E 50 Race
- 2008 Kreidler Florett RMC-G 125 Race
- 2008 Kreidler Florett RMC-G 50 Race
- 2008 Kreidler Supermotard 125 DD
- 2008 Kreidler Supermotard 125 DD Reduced Effect
- 2008 Kreidler Supermoto 250 DD
- 2008 KTM 1190 RC8
- 2008 KTM 125 EXC
- 2008 KTM 125 SX
- 2008 KTM 144 SX
- 2008 KTM 200 EXC
- 2008 KTM 250 EXC
- 2008 KTM 250 EXC-F
- 2008 KTM 250 SX
- 2008 KTM 250 SX-F
- 2008 KTM 300 EXC-E

