2008 KTM 450 SMR gallery
2008 KTM 450 SMR
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 60.8 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.5 kg (245.8 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 125/80-20 |
| Rear tyre dimensions: | 170/55-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.20 litres (2.17 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha Jog RR Moto GP
- 2008 Yamaha Majesty 125
- 2008 Yamaha Majesty 400
- 2008 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2008 Yamaha Midnight Warrior
- 2008 Yamaha Morphous
- 2008 Yamaha MT-01
- 2008 Yamaha MT-03
- 2008 Yamaha Neos 50
- 2008 Yamaha PW50
- 2008 Yamaha PW80
- 2008 Yamaha Raider
- 2008 Yamaha Raider S
- 2008 Yamaha Road Star
- 2008 Yamaha Road Star S
- 2008 Yamaha Road Star Silverado
- 2008 Yamaha Road Star Silverado S
- 2008 Yamaha Roadliner Midnight
- 2008 Yamaha Roadliner S
- 2008 Yamaha Royal Star Tour Deluxe

