2008 Victory Victory Vision Tour gallery
2008 Victory Victory Vision Tour
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 385.1 kg (849.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-16 |
| Front brakes: | Double disc. Dual 300mm floating rotor with 3-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 300mm floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Color options: | Black, Super Steel Gray, Midnight Cherry |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Paradox 100 Carb
-
Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 100
-
Big Bear Choppers GTX Standard 114
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2008 Yamaha V Star 1300
- 2008 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2008 Yamaha V Star 250
- 2008 Yamaha V Star Classic
- 2008 Yamaha V Star Custom
- 2008 Yamaha V Star Silverado
- 2008 Yamaha Versity 300
- 2008 Yamaha Vino 125
- 2008 Yamaha Vino Classic
- 2008 Yamaha Vity 125
- 2008 Yamaha Warrior
- 2008 Yamaha Why
- 2008 Yamaha WR250F
- 2008 Yamaha WR250R
- 2008 Yamaha WR250X
- 2008 Yamaha WR450 F
- 2008 Yamaha X-City 125
- 2008 Yamaha X-City 250
- 2008 Yamaha X-Max 125

