2008 KTM 125 EXC gallery
2008 KTM 125 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Benelli Tornado Naked Tre 899 s
- 2008 Benelli Tornado Tre 1130
- 2008 Benelli Tre 1130 K
- 2008 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2008 Benelli Velvet 125
- 2008 Benelli Velvet 150
- 2008 Benelli Velvet 250
- 2008 Beta Alp 125
- 2008 Beta Alp 200
- 2008 Beta Alp 4.0
- 2008 Beta ARK AC Tribe
- 2008 Beta ARK LC One
- 2008 Beta ARK LC Paddock
- 2008 Beta ARK LC RR
- 2008 Beta ARK LC Tribe
- 2008 Beta M4
- 2008 Beta Minicross R 10
- 2008 Beta Minicross R 12
- 2008 Beta Minicross R 125
- 2008 Beta Minimotard R 125
