2009 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard gallery
2009 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.1 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 355.0 kg (782.6 pounds) |
| Seat height: | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-B17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/65-B16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.70 litres (6.00 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Flame Blue Pearl, Black Denim |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 BMW R1200R
- 2009 BMW R1200RT
- 2009 BMW R1200S
- 2009 BMW S1000RR
- 2009 Boom Trikes Classic Chopper
- 2009 Boom Trikes Classic Family
- 2009 Boom Trikes Classic Low Rider
- 2009 Boom Trikes Fighter X11
- 2009 Boom Trikes Fighter X12
- 2009 Boom Trikes Fun 500 Automatic
- 2009 Boom Trikes Muscle Family
- 2009 Boom Trikes Muscle Low Rider
- 2009 Boom Trikes V2 Automatic
- 2009 Borile B500CR
- 2009 Borile B500MT
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS2
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS

