2008 Rieju RS2 50 fr gallery
2008 Rieju RS2 50 fr
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.5 kg (241.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.40 litres (2.75 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white, green/black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki GSX 1400 Special Edition
- 2008 Suzuki GSX-R 1000
- 2008 Suzuki GSX-R 600
- 2008 Suzuki GSX-R 750
- 2008 Suzuki GSX650F
- 2008 Suzuki GZ250
- 2008 Suzuki Impulse 400
- 2008 Suzuki Intruder Classic 400
- 2008 Suzuki RM 250
- 2008 Suzuki RM 85
- 2008 Suzuki RM 85 L
- 2008 Suzuki RM-Z250
- 2008 Suzuki RMZ 450
- 2008 Suzuki ST250 E Type
- 2008 Suzuki SV 650
- 2008 Suzuki SV 650 ABS
- 2008 Suzuki SV 650 SF
- 2008 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2008 Suzuki V-Strom 1000
- 2008 Suzuki V-Strom 650

