2008 Derbi Senda X-Race 50 R gallery
2008 Derbi Senda X-Race 50 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Ducati Monster S4R Testastretta
- 2008 Ducati Monster S4Rs Testastretta
- 2008 Ducati Multistrada 1100
- 2008 Ducati Multistrada 1100S
- 2008 Ducati SportClassic 1000 S
- 2008 Ducati SportClassic GT 1000
- 2008 Ducati SportClassic Sport 1000 Biposto
- 2008 Ducati Superbike 1098
- 2008 Ducati Superbike 1098 S
- 2008 Ducati Superbike 1098R
- 2008 Ducati Superbike 848
- 2008 E-max 100L
- 2008 E-max 110S
- 2008 E-max 120L
- 2008 E-max 140L
- 2008 E-max 190L
- 2008 E-max 90S
- 2008 Ecosse Heretic
- 2008 Enfield Bullet 350
- 2008 Enfield Bullet Electra

