2008 Derbi Senda X-Race 50 SM gallery
2008 Derbi Senda X-Race 50 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black |
News
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Big Dog Ridgeback
- 2008 Bimota DB5 Borsalino
- 2008 Bimota DB5R
- 2008 Bimota DB5S
- 2008 Bimota DB6 Borsalino
- 2008 Bimota DB6 Delirio
- 2008 Bimota DB6R
- 2008 Bimota DB7
- 2008 Bimota Tesi 3D
- 2008 Blata Elite 4.2
- 2008 Blata Enduro 125
- 2008 Blata Motard 125
- 2008 Blata Origami B1 Red
- 2008 BMW 450 Sports Enduro
- 2008 BMW F650GS
- 2008 BMW F800GS
- 2008 BMW F800S
- 2008 BMW F800ST
- 2008 BMW G450X
- 2008 BMW G650X Challenge

