2010 Beta Evo 250 4T gallery
2010 Beta Evo 250 4T
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.60 ccm (15.23 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 72.0 kg (158.7 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,305 mm (51.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.60 litres (0.69 gallons) |
| Color options: | Red/black |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Rieju MX 50
- 2010 Rieju MX Disc 50
- 2010 Rieju NKD 125
- 2010 Rieju NKD 50
- 2010 Rieju RS2 125
- 2010 Rieju RS2 50 fr
- 2010 Rieju RS2 Pro 125
- 2010 Rieju RS2 PRO 50
- 2010 Rieju Tango 125
- 2010 Rieju Tango 250 Off-Road
- 2010 Rieju Tango 50
- 2010 Rieju Tango 50 SM
- 2010 Rieju Tango Pro 125
- 2010 Rieju Tangoo! 50
- 2010 Roehr 1250sc
- 2010 Rokon Ranger
- 2010 Rokon Scout
- 2010 Rokon Trail-Breaker
- 2010 Rucker Performance Gauntlet Chopper
- 2010 Rucker Performance Shelby

