2010 Beta RR 4T 400 gallery
2010 Beta RR 4T 400
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.0 x 64.0 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.5 kg (259.0 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kawasaki Super Sherpa
- 2010 Kawasaki Versys
- 2010 Kawasaki VN1700 Classic
- 2010 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2010 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2010 Kawasaki VN2000 Classic
- 2010 Kawasaki VN900
- 2010 Kawasaki VN900 Classic
- 2010 Kawasaki VN900 Custom
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2010 Kawasaki Vulcan 2000
- 2010 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2010 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2010 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2010 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2010 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2010 Kawasaki Vulcan 900 Custom

