2008 Derbi Terra Adventure 125 gallery
2008 Derbi Terra Adventure 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | 12.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,454 mm (57.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 2/90-90 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Qlink Legacy 250
- 2008 Qlink Legend 250
- 2008 Qlink Pegasus 150
- 2008 Qlink Sapero 250
- 2008 Qlink Siena 150
- 2008 Qlink Splendor 400
- 2008 Qlink Star 50
- 2008 Qlink XF 200
- 2008 Qlink XF 200 SM
- 2008 Ravi Piaggio Storm 125
- 2008 Rhino Hunter S FLM 001
- 2008 Rhino Hunter S FLM 002
- 2008 Rhino HUnter S SLD 004
- 2008 Rhino Hunter S SLD 005
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 003
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 004
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 005
- 2008 Rhino Hunter Softail SLD 002
- 2008 Rhino HUnter Softail SLD 003
- 2008 Rhino HUnter Softail STP 001

