2009 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic gallery
2009 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.1 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 375.0 kg (826.7 pounds) |
| Seat height: | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-B17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/65-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.70 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Linhai Monarch 125
- 2009 Linhai Prince 50
- 2009 LML Adreno FX
- 2009 LML Beamer
- 2009 LML Freedom DX
- 2009 LML Freedom Prima 110
- 2009 LML Freedom Prima 125
- 2009 LML Freedom Topper
- 2009 LML Graptor
- 2009 LML NV Spl
- 2009 LML Select II
- 2009 Macbor XC 510 Racing
- 2009 Macbor XC 510 S
- 2009 Macbor XC 512 Pro
- 2009 Macbor XC 512 R 6V
- 2009 Macbor XC 512 Racing
- 2009 Macbor XC 512 S
- 2009 Macbor XC 512 T
- 2009 Macbor XC R 125
- 2009 Malaguti Blog 125 i.e.

