2008 Rieju SMX 125 it gallery
2008 Rieju SMX 125 it
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.40 litres (1.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | White/blue, black/red |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 MZ RT-Striker 125
- 2008 Neander Turbo Diesel 1400
- 2008 Norton Commando 961 SS
- 2008 Orion A30E125M
- 2008 Orion AGB-21
- 2008 Orion AGB-21F
- 2008 Orion AGB-27
- 2008 Orion AGB-28
- 2008 Orion AGB-29
- 2008 Orion AGB-30A
- 2008 Orion AGB-31
- 2008 Orion AGB-33
- 2008 Orion AGB-34
- 2008 Orion AGB-35A
- 2008 Orion APL50QL
- 2008 Peraves Ecomobile
- 2008 Peraves Monotracer
- 2008 Peugeot Blaster
- 2008 Peugeot Blaster RCup
- 2008 Peugeot Elystar 50

