2008 Tank Sports TKX 110 gallery
2008 Tank Sports TKX 110
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6.71 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.4 kg (250.0 pounds) |
| Seat height: | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,092 mm (43.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 1.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 1.89 litres (0.50 gallons) |
| Color options: | Black, blue, green, red |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Confederate F131 Hellcat
- 2008 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2008 Confederate Renovatio Project
- 2008 Confederate Wraith B120
- 2008 CPI Aragon
- 2008 CPI Aragon 50 Club
- 2008 CPI Aragon 50 GP Paddock
- 2008 CPI Aragon GP
- 2008 CPI Formula R
- 2008 CPI GTR 50
- 2008 CPI SMX 50
- 2008 CPI Supercross
- 2008 CPI Supermoto
- 2008 CPI Supermoto White Edition
- 2008 CPI SX 50 White Edition
- 2008 CR&S VUN
- 2008 CR&S VUN Tuned-Up
- 2008 CR&S VUN Underpowerd
- 2008 CSR B09 50
- 2008 CSR Cruiser

