2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide Peace Officer gallery
2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide Peace Officer
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 369.2 kg (814.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Dark Peace Officer Blue, Vivid Black, two-tone Blue |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 CCM TL125
- 2008 CCM X-TR250
- 2008 CF Moto 150 Charm AutoMatic
- 2008 CF Moto 150 Jewel AutoMatic
- 2008 CF Moto 250 Freedom Scooter
- 2008 CF Moto V3 Sport
- 2008 CF Moto V5 Sport Cruiser
- 2008 CH Racing CH 501 Basic
- 2008 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2008 CH Racing WSM 50 M.Y.
- 2008 CH Racing WSM 50 Replica
- 2008 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2008 CH Racing WXE 125 Sparta
- 2008 CH Racing WXE 50
- 2008 CH Racing WXE 50 eu2 M.Y.
- 2008 CH Racing WXE 50 Racing
- 2008 Clipic Bull 50 Junior
- 2008 Clipic CJ50 Hit3 Competicio Junior
- 2008 Clipic CJ50 Hit3 Replica Junior
- 2008 Clipic Custom Guepard 125

