2008 Harley-Davidson FLHR Road King gallery
2008 Harley-Davidson FLHR Road King
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 335.7 kg (740.0 pounds) |
| Seat height: | 759 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, White Gold Pearl, Dark Blue Pearl (New), Crimson Red Sunglo (New), Two-Tone Suede Blue Pearl/Vivid Black, Two-Tone White Gold Pearl/Pewter Pearl (New), Two-Tone Crimson Red Sunglo/Candy Red Sunglo, Two-Tone Olive Pearl/Vivid Blac |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Honda CRF70F
- 2008 Honda CRF80F
- 2008 Honda DN-01
- 2008 Honda Elite 125
- 2008 Honda Forza EX
- 2008 Honda Forza X
- 2008 Honda Gold Wing Airbag
- 2008 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi
- 2008 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi ABS
- 2008 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2008 Honda Lead
- 2008 Honda Metropolitan
- 2008 Honda NT700V Deauville
- 2008 Honda NXR Bros
- 2008 Honda PS125i Sporty
- 2008 Honda PS150i Sport
- 2008 Honda Rebel
- 2008 Honda Ruckus
- 2008 Honda S-WING 150
- 2008 Honda SH125i Sporty

