2006 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper gallery
2006 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 308.4 kg (680.0 pounds) |
| Seat height: | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,882 mm (74.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Color options: | Black, Red, White, Blue, Yellow |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Motorhispania Ryz 50 Super Motard
-
Motorhispania Furia Max 50 Supermotard
-
Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Urban Bike
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda Forza EX
- 2006 Honda Forza X
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/ABS
- 2006 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2006 Honda Gorilla
- 2006 Honda Gyro Canopy
- 2006 Honda Helix
- 2006 Honda Hornet 900
- 2006 Honda Metropolitan
- 2006 Honda Metropolitan II
- 2006 Honda Monkey
- 2006 Honda Paneuropean
- 2006 Honda Pantheon
- 2006 Honda Pantheon 150
- 2006 Honda PS125i
- 2006 Honda PS150i
- 2006 Honda RC51
- 2006 Honda Rebel

