2006 Titan Sidewinder Softail gallery
2006 Titan Sidewinder Softail
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 294.8 kg (650.0 pounds) |
| Seat height: | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,740 mm (68.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Sachs Roadster 650
- 2006 Sachs X-Road
- 2006 Sachs XTC 125
- 2006 Sherco 0.5
- 2006 Sherco 0.8
- 2006 Sherco 1.25
- 2006 Sherco 2.0
- 2006 Sherco 2.5
- 2006 Sherco 2.5i Enduro
- 2006 Sherco 2.9
- 2006 Sherco 3.2
- 2006 Sherco 4.5i Enduro
- 2006 Sherco 5.1i Enduro
- 2006 Sherco Champion 50 Supermotard
- 2006 Sherco CityCorp 125 Enduro
- 2006 Sherco CityCorp 125 Supermotard
- 2006 Sherco Enduro 50
- 2006 Sherco Ipone 50 cc Supermotard
- 2006 Sherco Shark 50 Enduro
- 2006 Sherco Shark 50 Supermotard

