2006 Triumph America gallery
2006 Triumph America
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 790.00 ccm (48.21 cubic inches) | Power: | 62 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 86.0 x 68.0 mm (3.4 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-R15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.60 litres (4.39 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Jet Black. Graphite Grey/Silver. Mulberry Red/Graphite |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Hyosung Karion 125
- 2006 Hyosung MS3 125
- 2006 Hyosung MS3 250
- 2006 Hyosung RX 125 SM
- 2006 Hyosung SD 50
- 2006 Hyosung SF 50
- 2006 Hyosung SF 50 Racing
- 2006 Hyosung SF 50 Rally
- 2006 Hyosung Super Cab 50
- 2006 Hyosung XRX 125
- 2006 Jawa-CZ 100 Robby
- 2006 Jawa-CZ 125 Chopper
- 2006 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2006 Jawa-CZ 125 Sport
- 2006 Jawa-CZ 125 Travel
- 2006 Jawa-CZ 350 Basic
- 2006 Jawa-CZ 350 Calefornian
- 2006 Jawa-CZ 350 Chopper
- 2006 Jawa-CZ 350 Style
- 2006 Jawa-CZ 350 Tramp

