2006 Triumph Bonneville T100 gallery
2006 Triumph Bonneville T100
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) | Power: | 67 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 68.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.60 litres (4.39 gallons) |
| Color options: | Jet Black/Tornado Red, White/Tangerine |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Aprilia Pegaso 650 Strada
- 2006 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2006 Aprilia RS 125
- 2006 Aprilia RS 50
- 2006 Aprilia RSV 1000 R
- 2006 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2006 Aprilia RX 50 Racing
- 2006 Aprilia Scarabeo 100
- 2006 Aprilia Scarabeo 125
- 2006 Aprilia Scarabeo 250
- 2006 Aprilia Scarabeo 50 Ditech
- 2006 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2006 Aprilia Scarabeo 500
- 2006 Aprilia Scarabeo 500 GT ABS
- 2006 Aprilia Sonic 50
- 2006 Aprilia Sonic 50 GP
- 2006 Aprilia Sportcity 125
- 2006 Aprilia Sportcity 200
- 2006 Aprilia SR 50 R Factory
- 2006 Aprilia SXV 4.5

