2006 Suzuki Boulevard M50 gallery
2006 Suzuki Boulevard M50
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 247.0 kg (544.5 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Color options: | Blue, Gray |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Jawa-CZ 125 Travel
- 2006 Jawa-CZ 350 Basic
- 2006 Jawa-CZ 350 Calefornian
- 2006 Jawa-CZ 350 Chopper
- 2006 Jawa-CZ 350 Style
- 2006 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2006 Jawa-CZ 50 Minarelli
- 2006 Jawa-CZ 50 Robby
- 2006 Jawa-CZ 650 Bizon
- 2006 Jawa-CZ 650 Classic
- 2006 Jincheng AX 100-C
- 2006 Jincheng AX 125
- 2006 Jincheng JC 100 Y
- 2006 Jincheng JC 125 B
- 2006 Jincheng JC 125 B Police
- 2006 Jincheng JC 150 T
- 2006 Jincheng Knight JC 125-2A
- 2006 Jincheng Sinus Girder JC 100-H
- 2006 Jincheng SJ 125 T
- 2006 Kawasaki Concours

