2006 Suzuki Boulevard C90T gallery
2006 Suzuki Boulevard C90T
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1474.93 ccm (90.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 101.0 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 316.0 kg (696.7 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,700 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-M15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gunmetal |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Bajaj Discover DTSi
- 2006 Bajaj Pulsar 150 ES DTS-i UG
- 2006 Bajaj Pulsar 180 DTS-i UG
- 2006 Bajaj Wave DTS-i
- 2006 Bajaj Wind 125
- 2006 Benelli Pepe
- 2006 Benelli Pepe LX
- 2006 Benelli TnT 1130
- 2006 Benelli TnT Cafe Racer
- 2006 Benelli TnT Sport
- 2006 Benelli TnT Titanium
- 2006 Benelli Tornado 1130
- 2006 Benelli Tornado 1130esse
- 2006 Benelli Tornado Tre LE
- 2006 Benelli Tornado Tre Novecento
- 2006 Benelli Tornado Tre RS
- 2006 Benelli Velvet 125
- 2006 Benelli Velvet 150
- 2006 Beta Alp 125
- 2006 Beta Alp 200

