2006 Suzuki Burgman 650 gallery
2006 Suzuki Burgman 650
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 638.00 ccm (38.93 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.5 x 71.3 mm (3.0 x 2.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 235.0 kg (518.1 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-R14 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray, White |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Keeway Superlight
- 2006 Keeway Supershadow
- 2006 KTM 125 EXC
- 2006 KTM 125 SX
- 2006 KTM 200 EXC
- 2006 KTM 250 EXC
- 2006 KTM 250 EXC Racing
- 2006 KTM 250 SX
- 2006 KTM 250 SX-F
- 2006 KTM 300 EXC
- 2006 KTM 400 EXC Racing
- 2006 KTM 450 EXC Racing
- 2006 KTM 450 SMR
- 2006 KTM 450 SX
- 2006 KTM 50 Mini Adventure
- 2006 KTM 50 Senior Adventurer
- 2006 KTM 50 Supermoto
- 2006 KTM 50 SX
- 2006 KTM 50 SX Junior
- 2006 KTM 525 EXC Racing

