2006 Suzuki Burgman 650 Executive gallery
2006 Suzuki Burgman 650 Executive
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 638.00 ccm (38.93 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.5 x 71.3 mm (3.0 x 2.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 235.0 kg (518.1 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-R14 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Kawasaki ZZR1400
- 2006 Kawasaki ZZR600
- 2006 Keeway ARN 125
- 2006 Keeway Cooper Offroad
- 2006 Keeway Focus 50
- 2006 Keeway Focus125
- 2006 Keeway Hurricane 50
- 2006 Keeway Land Cruiser 250
- 2006 Keeway Matrix 50
- 2006 Keeway Partner 100
- 2006 Keeway Partner 110
- 2006 Keeway Speed 125
- 2006 Keeway Superlight
- 2006 Keeway Supershadow
- 2006 KTM 125 EXC
- 2006 KTM 125 SX
- 2006 KTM 200 EXC
- 2006 KTM 250 EXC
- 2006 KTM 250 EXC Racing
- 2006 KTM 250 SX

