2006 Suzuki Boulevard S83 gallery
2006 Suzuki Boulevard S83
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1360.21 ccm (83.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 98.0 mm (3.7 x 3.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 243.0 kg (535.7 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,620 mm (63.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-M15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Red |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Dyna Glide Custom
-
Harley-Davidson 883 Sportster Hugger
-
Harley-Davidson 1340 Super Glide
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda CG125
- 2006 Honda CR125R
- 2006 Honda CR250R
- 2006 Honda CR85R
- 2006 Honda CR85R Expert
- 2006 Honda Crea Scoopy
- 2006 Honda CRF100F
- 2006 Honda CRF150F
- 2006 Honda CRF230F
- 2006 Honda CRF250R
- 2006 Honda CRF250X
- 2006 Honda CRF450R
- 2006 Honda CRF450X
- 2006 Honda CRF50F
- 2006 Honda CRF70F
- 2006 Honda CRF80F
- 2006 Honda Deauville
- 2006 Honda Dio Cesta
- 2006 Honda DN-01
- 2006 Honda Dylan 125

