2006 Jawa-CZ 350 Style gallery
2006 Jawa-CZ 350 Style
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 343.50 ccm (20.96 cubic inches) | Power: | 22,79 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 65.0 mm (2.3 x 2.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 149.0 kg (328.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, black, blue metallic, green metallic |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2006 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2006 TM racing SMR 125
- 2006 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2006 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2006 TM racing SMX 450 F Competition
- 2006 TM racing SMX 660 F Competition
- 2006 Tomos 125 SE
- 2006 Tomos 125 SM
- 2006 Tomos Alpino
- 2006 Tomos APN 6
- 2006 Tomos Flexer
- 2006 Tomos Hip-Hop
- 2006 Tomos MC 80 Senior
- 2006 Tomos PackR 50
- 2006 Tomos Racing
- 2006 Tomos Revival TS
- 2006 Tomos Sportmate 50
- 2006 Tomos Street Soul
- 2006 Tomos Streetmate 50

