2008 Triumph Rocket III Touring gallery
2008 Triumph Rocket III Touring
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139.98 cubic inches) | Power: | 106 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 94.3 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 357.4 kg (788.0 pounds) |
| Seat height: | 736 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,707 mm (67.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-R16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.54 litres (4.90 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Eclipse Blue/Azure Blue. Jet Black. Jet Black/New England White. Jet Black/Sunset Red |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kymco Xciting AFI 250
- 2008 Kymco Xciting R AFI 500
- 2008 Kymco Zing II 125
- 2008 Lambretta Due 50
- 2008 Lambretta Uno 150
- 2008 Lambretta Uno 50
- 2008 Lifan Delta 250 V Twin
- 2008 Lifan LF110 Super X
- 2008 Lifan LF125 Matrix
- 2008 Lifan LF125 Smart
- 2008 Lifan LF200 GS Sport
- 2008 Lifan LF250 Cobra
- 2008 Lifan LF400 V Twin
- 2008 Lifan LF50QT-2A Metro
- 2008 Macbor XC 510 Racing
- 2008 Macbor XC 510 S
- 2008 Macbor XC 512 Pro
- 2008 Macbor XC 512 R 6V
- 2008 Macbor XC 512 Racing
- 2008 Macbor XC 512 S

