2009 Diamo Cruiser V-Twin 250 gallery
2009 Diamo Cruiser V-Twin 250
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 16,3 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,499 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Rear tyre dimensions: | 5.00-15 |
| Front brakes: | Single disc. ABS, dual piston |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, silver, black/silver |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Hyosung RT 125 D
- 2009 Hyosung RX 125 D E
- 2009 Hyosung RX 125 D SM
- 2009 Hyosung SF 50 B
- 2009 Hyosung SF 50 R Rally
- 2009 Innoscooter EM 2000
- 2009 Innoscooter EM 2500 Elektroroller
- 2009 Innoscooter EM 2500 Lithium
- 2009 Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium
- 2009 Innoscooter EM 5000 Lithium-Sport
- 2009 Jawa-CZ 125 Dakar
- 2009 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2009 Jawa-CZ 125 Sport
- 2009 Jawa-CZ 125 Travel
- 2009 Jawa-CZ 250 Travel
- 2009 Jawa-CZ 350 Basic
- 2009 Jawa-CZ 350 Policie
- 2009 Jawa-CZ 350 Style
- 2009 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2009 Jawa-CZ 50 Robby

