2009 Kawasaki VN900 Custom gallery
2009 Kawasaki VN900 Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (55.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 278.0 kg (612.9 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Derbi GP1 125 Racing
- 2009 Derbi GP1 250 Racing
- 2009 Derbi GP1 50 Open
- 2009 Derbi GP1 50 Racing
- 2009 Derbi GPR 125 4T 4V
- 2009 Derbi GPR 125 Racing
- 2009 Derbi GPR 50 Nude
- 2009 Derbi GPR 50 Racing
- 2009 Derbi GPR 50 Racing Race Replica
- 2009 Derbi GPR 50 Racing Replica Di Meglio
- 2009 Derbi Mulhacen 125
- 2009 Derbi Mulhacen 659
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LE
- 2009 Derbi Rambla 125
- 2009 Derbi Rambla 250
- 2009 Derbi Senda Baja 125 R
- 2009 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2009 Derbi Senda DRD 125 4T 4V

