2009 Kawasaki Vulcan 500 LTD gallery
2009 Kawasaki Vulcan 500 LTD
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30.39 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 214.1 kg (471.9 pounds) |
| Seat height: | 714 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Imperial Red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki Boulevard S83
- 2009 Suzuki Burgman 125
- 2009 Suzuki Burgman 200
- 2009 Suzuki Burgman 400
- 2009 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2009 Suzuki Burgman 650
- 2009 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2009 Suzuki Burgman 650AZ
- 2009 Suzuki DR 125 SM
- 2009 Suzuki DR 650 SE
- 2009 Suzuki DR-Z 400 S
- 2009 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2009 Suzuki DR-Z125
- 2009 Suzuki DR-Z125L
- 2009 Suzuki DR-Z70
- 2009 Suzuki DR200SE
- 2009 Suzuki GS 500
- 2009 Suzuki GS 500F
- 2009 Suzuki GSF1250S Bandit
- 2009 Suzuki GSF1250S Bandit ABS
