1982 Suzuki GS 750 T gallery
1982 Suzuki GS 750 T
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 747.00 ccm (45.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 53.0 mm (2.6 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.50 H 19-4 PR |
| Rear tyre dimensions: | 4.50 H 17-4 PR |
| Front brakes: | Single disc. Slotted Disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Two tone, red/burgundy |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1982
- 1982 Honda CB750F2
- 1982 Honda CB750K
- 1982 Honda CB900F Bol d`Or
- 1982 Honda CB900F2 Bol d`Or
- 1982 Honda CBX Pro Link
- 1982 Honda CBX550F
- 1982 Honda CBX550F (reduced effect)
- 1982 Honda CBX550F2
- 1982 Honda CBX550F2 (reduced effect)
- 1982 Honda CL250S
- 1982 Honda CM125C
- 1982 Honda CM200T
- 1982 Honda CM200T (reduced effect)
- 1982 Honda CM250C
- 1982 Honda CM400T
- 1982 Honda CM400T (reduced effect)
- 1982 Honda CM450 A Hondamatic
- 1982 Honda CM450 Custom
- 1982 Honda CM450E
- 1982 Honda CX500

