2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic gallery
2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (55.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 281.0 kg (619.6 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Diablo Black, Candy Plasma Blue, Candy Diamond Red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Special
-
Harley-Davidson XL 1200X Sportster Forty-Eight
-
Harley-Davidson XR1200
Other motorcycles in 2009
- 2009 Aprilia SXV 5.5
- 2009 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2009 Aprilia Tuono R
- 2009 Azel 250 GS
- 2009 Azel Aries 50
- 2009 Azel Atila 125
- 2009 Azel Blackrose 250
- 2009 Azel Blue Note 125
- 2009 Azel Diamond Back
- 2009 Azel New Soho 125cc
- 2009 Azel Street Bike 125cc
- 2009 Azel Sweet 125cc
- 2009 Azel Sweet 50cc
- 2009 Azel Wolf 200
- 2009 Bajaj Avenger DTS-i
- 2009 Bajaj Discover DTSi 135
- 2009 Bajaj Platina 125 DTS-Si
- 2009 Bajaj Pulsar 200 DTS-i
- 2009 Bajaj XCD 125 DTS - Si
- 2009 BamX BX125-DB1 Enforcer
