2009 Kawasaki Vulcan 2000 gallery
2009 Kawasaki Vulcan 2000
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2053.00 ccm (125.27 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 103.0 x 123.2 mm (4.1 x 4.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 380.1 kg (837.9 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,735 mm (68.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 200/60-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.81 litres (5.50 gallons) |
| Color options: | Metallic Titanium |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541 240
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541 ST
- 2009 BMW F650GS
- 2009 BMW F800GS
- 2009 BMW F800R
- 2009 BMW F800S
- 2009 BMW F800ST
- 2009 BMW G450X
- 2009 BMW G650X Challenge
- 2009 BMW G650X Country
- 2009 BMW G650X Moto
- 2009 BMW HP2 Megamoto
- 2009 BMW HP2 Sport
- 2009 BMW K1200LT
- 2009 BMW K1300GT
- 2009 BMW K1300R
- 2009 BMW K1300S
- 2009 BMW Lo Rider
- 2009 BMW R1200GS
- 2009 BMW R1200GS Adventure

