2009 MBK X-Power gallery
2009 MBK X-Power
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 2,68 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.2 kg (251.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,275 mm (50.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-H17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-H17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Urbanbike
- 2009 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2009 MV Agusta Brutale 750 America
- 2009 MV Agusta Brutale 750S
- 2009 MV Agusta Brutale 910 Hydrogen
- 2009 MV Agusta Brutale 910 Wally
- 2009 MV Agusta Brutale 910R
- 2009 MV Agusta Brutale 910S
- 2009 MV Agusta Brutale 910Serie Oro
- 2009 MV Agusta Brutale 989R
- 2009 MV Agusta Brutale Gladio
- 2009 MV Agusta F4 1000 R
- 2009 MV Agusta F4 1000 S
- 2009 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2009 MV Agusta F4 1000S 1+1
- 2009 MV Agusta F4 1078 RR312
- 2009 MV Agusta F4 Ago
- 2009 MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni
- 2009 MV Agusta F4 R312
- 2009 MV Agusta F4 R312 1 plus 1

