2009 Big Bear Choppers Athena 100 EFI gallery
2009 Big Bear Choppers Athena 100 EFI
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. PM. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.08 litres (4.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver, black cherry, candy red, firecracker red, orange, electric blue. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha Neos 4S
- 2009 Yamaha PW50
- 2009 Yamaha PW80
- 2009 Yamaha Raider
- 2009 Yamaha Raider S
- 2009 Yamaha Road Star
- 2009 Yamaha Road Star S
- 2009 Yamaha Road Star Silverado
- 2009 Yamaha Road Star Silverado S
- 2009 Yamaha Roadliner Midnight
- 2009 Yamaha Roadliner S
- 2009 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2009 Yamaha Royal Star Venture
- 2009 Yamaha Slider Naked
- 2009 Yamaha Stratoliner
- 2009 Yamaha Stratoliner S
- 2009 Yamaha TDM 900
- 2009 Yamaha TDM 900A
- 2009 Yamaha TMAX
- 2009 Yamaha TMAX ABS

