2009 Big Bear Choppers Paradox 100 Carb gallery
2009 Big Bear Choppers Paradox 100 Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-23 |
| Rear tyre dimensions: | 280/50-20 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.86 litres (3.40 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, satin black, charcoal, silver, cherry, candyred, firecracker red, orange, blue, white. Various pain schemes. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 KTM 85 SX 17/14
- 2009 KTM 85 SX 19/16
- 2009 KTM 990 Adventure
- 2009 KTM 990 Adventure R
- 2009 KTM 990 Super Duke
- 2009 KTM 990 Superduke R
- 2009 KTM 990 Supermoto
- 2009 KTM 990 Supermoto R
- 2009 KTM 990 Supermoto T
- 2009 Kymco Agility City 50
- 2009 Kymco Agility RS
- 2009 Kymco Downtown
- 2009 Kymco Jetix 50
- 2009 Kymco People S 4T
- 2009 Kymco Sento 50
- 2009 Kymco Xciting 300Ri
- 2009 Kymco Xciting 500 Ri
- 2009 Lambretta Due 50
- 2009 Lambretta Pato 125
- 2009 Lambretta Uno 150

