2009 CH Racing WXE 125 eu 2 gallery
2009 CH Racing WXE 125 eu 2
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 123.70 ccm (7.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue/yellow |
News
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Voxan Charade Racing
- 2009 Voxan Scrambler Voyager
- 2009 Voxan Street Scrambler
- 2009 Voxan V 1000 Noveau Roadster
- 2009 Voxan V1000 Cafe Racer
- 2009 Vyrus 984 C3 V2
- 2009 Vyrus 985 C3 V4
- 2009 Wakan 100 Roadster
- 2009 Wakan Track Racer
- 2009 WRM 450 MX1 Cross
- 2009 Yamaha Aerox R
- 2009 Yamaha Black X-Max 125
- 2009 Yamaha Black X-Max 250
- 2009 Yamaha BWs
- 2009 Yamaha BWs 12 inch
- 2009 Yamaha BWs Naked
- 2009 Yamaha BWs NG
- 2009 Yamaha C3
- 2009 Yamaha Cygnus X
- 2009 Yamaha DT 50 R

