2009 Gilera Runner 50 SP Simoncelli gallery
2009 Gilera Runner 50 SP Simoncelli
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | 5,4 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 106.0 kg (233.7 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,190 mm (46.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic with 220 mm stainless steel disc |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic with 175 mm stainless steel disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red/white |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 MBK Cityliner 125
- 2009 MBK Flame X 125
- 2009 MBK Flipper
- 2009 MBK MachG Air Cooled
- 2009 MBK MachG Liquid Cooled
- 2009 MBK Nitro
- 2009 MBK Nitro Naked
- 2009 MBK Ovetto
- 2009 MBK Ovetto 4
- 2009 MBK Skycruiser 125
- 2009 MBK Skyliner 125
- 2009 MBK Stunt Naked
- 2009 MBK Waap
- 2009 MBK X-Limit Enduro
- 2009 MBK X-Limit Super Moto
- 2009 MBK X-Power
- 2009 Megelli Sportbike 125 r
- 2009 Megelli Streetbike 125 s
- 2009 Megelli Supermoto 125 m
- 2009 Mikilon 250 Super Motor

