2009 Gilera GP 800 Centenario gallery
2009 Gilera GP 800 Centenario
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (51.21 cubic inches) | Power: | 65,5 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 69.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 243.0 kg (535.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,593 mm (62.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear brakes: | Double disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Color options: | Red/black/white/green/gold |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Norton Commando 961 SS
- 2009 Orion A29B50M
- 2009 Orion AGB-38
- 2009 Pagsta Choppa
- 2009 Pagsta Cruisa 250
- 2009 Pagsta KRB250
- 2009 Pagsta Roadsta
- 2009 Palmo T150
- 2009 Peraves Mono-Turbo-ECO
- 2009 Peraves Monotracer
- 2009 Peraves Standard-ECO
- 2009 Peraves Super-ECO
- 2009 Peraves Super-Turbo-ECO
- 2009 Peugeot Blaster RS12
- 2009 Peugeot C-Tech R-Cup
- 2009 Peugeot Geopolis 125
- 2009 Peugeot Geopolis 125 RS
- 2009 Peugeot Geopolis 250
- 2009 Peugeot Geopolis 400 Premium
- 2009 Peugeot Jet C-Tech

