2009 Kawasaki Super Sherpa gallery
2009 Kawasaki Super Sherpa
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 61.2 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.3:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 4.0 kg (8.8 pounds) |
| Seat height: | 831 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,374 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/21-.17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/18-.17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.08 litres (2.40 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Olive Green/Ebony |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Honda FourTrax Recon
- 2009 Honda FourTrax Rincon GPScape
- 2009 Honda Gold Wing Airbag
- 2009 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/XM
- 2009 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/XM/ABS
- 2009 Honda Interceptor
- 2009 Honda Interceptor ABS
- 2009 Honda Lead
- 2009 Honda Metropolitan
- 2009 Honda NT700V Deauville
- 2009 Honda PS125i
- 2009 Honda PS150i
- 2009 Honda Rebel
- 2009 Honda Ruckus
- 2009 Honda S-Wing 125
- 2009 Honda S-Wing 150
- 2009 Honda SH125i
- 2009 Honda SH150i
- 2009 Honda SH300i
- 2009 Honda Shadow Aero

