2009 Kawasaki Ninja ZX-14 Monster Energy gallery
2009 Kawasaki Ninja ZX-14 Monster Energy
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82.50 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 84.0 x 61.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 257.1 kg (566.7 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,461 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Color options: | Metallic Diablo Black with Monster Energy graphics |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Malaguti X3M 125 Enduro
- 2009 Malaguti X3M 125 Motard
- 2009 Malaguti XSM 50 Supermotard
- 2009 Malaguti XTM 50 Enduro
- 2009 MBK Booster 12 inch
- 2009 MBK Booster 12 inch Naked
- 2009 MBK Booster 50
- 2009 MBK Booster Naked
- 2009 MBK Booster X
- 2009 MBK Cityliner 125
- 2009 MBK Flame X 125
- 2009 MBK Flipper
- 2009 MBK MachG Air Cooled
- 2009 MBK MachG Liquid Cooled
- 2009 MBK Nitro
- 2009 MBK Nitro Naked
- 2009 MBK Ovetto
- 2009 MBK Ovetto 4
- 2009 MBK Skycruiser 125
- 2009 MBK Skyliner 125

