2007 BMW G650X Country gallery
2007 BMW G650X Country
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 53 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 148.0 kg (326.3 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,498 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-S19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-S17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 MBK Booster 12 inch
- 2007 MBK Booster 12 inch N
- 2007 MBK Booster Naked
- 2007 MBK Booster NG
- 2007 MBK Booster X
- 2007 MBK Flame X
- 2007 MBK Flipper
- 2007 MBK MachG AC
- 2007 MBK MachG LC
- 2007 MBK Nitro
- 2007 MBK Nitro Naked
- 2007 MBK Ovetto
- 2007 MBK Skycruiser 125
- 2007 MBK Skyliner 125
- 2007 MBK Stunt
- 2007 MBK X-Limit Enduro
- 2007 MBK X-Limit SM
- 2007 MBK X-Power
- 2007 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2007 Moto Guzzi 1200 Sport ABS

