2009 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak gallery
2009 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1552.00 ccm (94.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 95.0 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 290.3 kg (640.0 pounds) |
| Seat height: | 701 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,704 mm (67.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Fire Red, Special Edition: Metallic Diablo Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Azel Street Bike 125cc
- 2009 Azel Sweet 125cc
- 2009 Azel Sweet 50cc
- 2009 Azel Wolf 200
- 2009 Bajaj Avenger DTS-i
- 2009 Bajaj Discover DTSi 135
- 2009 Bajaj Platina 125 DTS-Si
- 2009 Bajaj Pulsar 200 DTS-i
- 2009 Bajaj XCD 125 DTS - Si
- 2009 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2009 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2009 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2009 BamX BX150-DB Voyager
- 2009 BamX BX200-DB Outback
- 2009 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2009 BamX BX70-DB Trailstar
- 2009 Benelli BX 449 Cross
- 2009 Benelli BX 505 Enduro
- 2009 Benelli BX 570 Motard
- 2009 Benelli Cafe Racer 1130

