2009 Kawasaki Ninja ZX-6R Monster Energy gallery
2009 Kawasaki Ninja ZX-6R Monster Energy
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.1 kg (421.2 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Metallic Diablo Black with special Monster Energy® graphics |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Azel Sweet 125cc
- 2009 Azel Sweet 50cc
- 2009 Azel Wolf 200
- 2009 Bajaj Avenger DTS-i
- 2009 Bajaj Discover DTSi 135
- 2009 Bajaj Platina 125 DTS-Si
- 2009 Bajaj Pulsar 200 DTS-i
- 2009 Bajaj XCD 125 DTS - Si
- 2009 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2009 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2009 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2009 BamX BX150-DB Voyager
- 2009 BamX BX200-DB Outback
- 2009 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2009 BamX BX70-DB Trailstar
- 2009 Benelli BX 449 Cross
- 2009 Benelli BX 505 Enduro
- 2009 Benelli BX 570 Motard
- 2009 Benelli Cafe Racer 1130
- 2009 Benelli Caffe Nero 250

