2009 Gilera Nexus 300 Simoncelli gallery
2009 Gilera Nexus 300 Simoncelli
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 292.00 ccm (17.82 cubic inches) | Power: | 22,4 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.0 x 63.0 mm (3.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 174.0 kg (383.6 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc. Stainless steel disk, two-piston floating caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Stainless steel disk, caliper with two opposite pistons |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Red, black, gray |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Hyosung GT 125
- 2009 Hyosung GT 125 R
- 2009 Hyosung GT 250
- 2009 Hyosung GT 250 EFI
- 2009 Hyosung GT 250 R
- 2009 Hyosung GT 250 R EFI
- 2009 Hyosung GT 650
- 2009 Hyosung GT 650 EFI
- 2009 Hyosung GT 650 R
- 2009 Hyosung GT 650 R EFI
- 2009 Hyosung GV 125 C
- 2009 Hyosung GV 250
- 2009 Hyosung GV 650 Aguila
- 2009 Hyosung GV 650 EFI
- 2009 Hyosung MS3 125
- 2009 Hyosung MS3 250
- 2009 Hyosung RT 125 D
- 2009 Hyosung RX 125 D E
- 2009 Hyosung RX 125 D SM
- 2009 Hyosung SF 50 B
