2009 Gilera Nexus 500 gallery
2009 Gilera Nexus 500
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 460.00 ccm (28.07 cubic inches) | Power: | 40,12 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 69.0 mm (3.6 x 2.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,515 mm (59.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-14 |
| Front brakes: | Single disc. Stainless steel double disc, with floating calliper and two Brembo pistons 28 mm front left and two Brembo pistons 26 mm front right |
| Rear brakes: | Single disc. Stainless steel disk, fixed calliper, two 34 mm opposed pistons |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Rosso Emotion |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Generic Zion 125
- 2009 Genuine Scooter Buddy 125
- 2009 Genuine Scooter Buddy 50
- 2009 Genuine Scooter Italy 150
- 2009 Genuine Scooter Italy 50
- 2009 Genuine Scooter Pamplona 150
- 2009 Genuine Scooter Rattler 110
- 2009 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2009 Genuine Scooter St. Tropez 150
- 2009 Genuine Scooter Stella 150
- 2009 Giantco Athena II 125
- 2009 Giantco Cyclop 50
- 2009 Giantco Cyrus II 125
- 2009 Giantco Cyrus II 50
- 2009 Giantco Dolphin Twin 125
- 2009 Giantco Dolphin Twin 50
- 2009 Giantco Eagle 125
- 2009 Giantco Falcon II 125
- 2009 Giantco Filly 125
- 2009 Giantco Filly 50

