2009 Gilera Runner SP 50 gallery
2009 Gilera Runner SP 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 106.0 kg (233.7 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,190 mm (46.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic with 220 mm stainless steel disc |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic with 175 mm stainless steel disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, Lime |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 CPI Aragon GP 50
- 2009 CPI Formula R 50
- 2009 CPI GTR 50
- 2009 CPI SMX 50
- 2009 CR&S VUN Carbon Chic
- 2009 CR&S VUN Evoluzion
- 2009 CR&S VUN Fifties
- 2009 CR&S VUN Lucky
- 2009 CR&S VUN Road
- 2009 CR&S VUN Road Depowered
- 2009 CR&S VUN Sidecar
- 2009 CR&S VUN Track
- 2009 CR&S VUN Track Evoluzion
- 2009 CSR Cruiser 250 Automatica
- 2009 CSR Custom 125
- 2009 CSR Custom 250 Aut
- 2009 CSR Custom 250 Twin
- 2009 CSR Glory
- 2009 CSR Max 125
- 2009 CSR NKT 125

